kowalstwo artystyczne

bramy, balustrady, ogrodzenia

schody, balkony, inne wyroby ślusarskie

ponad 25 lat doświadczenia!


Postawienie ogrodzenia a wymogi prawne?

Planujesz budowę ogrodzenia na swojej posesji? Dowiedz się, jakie wymogi prawne musisz spełnić.

Czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia?

W zdecydowanej większości przypadków budowa ogrodzenia nie wymaga dopełnienia formalności urzędowych. Tylko w wybranych sytuacjach trzeba powiadomić organy o planowanej inwestycji, co jednak uzależnione jest od konkretnych parametrów ogrodzenia.

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli ogrodzenie od strony drogi nie będzie zagrażało bezpieczeństwu osób lub mienia (np. ograniczenie widoczności kierowców). Jeśli jednak planujesz realizację inwestycji przy budynku wpisanym do rejestru zabytków, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego.

Zgodnie z obowiązującym obecnie Prawem budowlanym ogrodzenia, których wysokość nie przekracza 2,2 m nie wymagają zgłoszenia. Jeśli jednak planujesz budowę konstrukcji, która przekracza wskazaną wartość, musisz dokonać zgłoszenia, uwzględniając rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania prac budowlanych. Budowa bez prawidłowo dokonanego zgłoszenia może być uznana za samowolę budowlaną.

Inne wymogi prawne dotyczące ogrodzeń

Przepisy nie regulują kwestii maksymalnej i minimalnej wysokości ogrodzenia (pewne ograniczenia może wprowadzać plan zagospodarowania przestrzennego). Nie odnoszą się też do materiałów, z jakich zostanie ono wykonane. Z powodzeniem możesz więc zdecydować się na wykonanie ogrodzenia kutego w dowolnym wzorze, w czym specjalizuje się nasza firma. Trzeba jednak uwzględnić zalecane szerokości bramy wjazdowej i furtki. Minimalna szerokość bramy powinna wynosić przynajmniej 2,4 m, z kolei furtki - 0,9 m.

Nie ma wymogów prawnych odnoszących się do tego, jaka powinna być odległość ogrodzenia od działki sąsiada. Ważne jest, aby znajdowało się ono na terenie Twojej posesji, a więc nie przekracza granicy działki. Możliwe jest też wybudowanie ogrodzenia na osi wydzielającej działki sąsiadów, jednak wówczas konieczna jest zgoda sąsiada.

Jak już zostało wspomniane, przy ogrodzeniach znajdujących się od strony drogi, niezbędne jest zachowanie widoczności i bezpieczeństwa kierowców.


WróćInformacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 695 808 422

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz że...

Oferujemy usługi w zakresie tradycyjnego kowalstwa artystycznego - wykonywanie różnego rodzaju wyrobów ze stali nierdzewnej i innych metali

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie profesjonalnego ślusarstwa budowlanego w zakresie budownictwa wielomieszkaniowego - wykonywanie balkonów stalowych oraz tarasów na podłożu konstrukcji stalowych

Chętnie podejmujemy się projektowania oraz wykonania schodów stalowych zewnętrznych ze stopniami drewnianymi, granitowymi, marmurowymi lub szklanymi oraz schodów przeciwpożarowych

Wszystkie oferowane wyroby kowalskie i ślusarskie dostarczamy do klienta własnym transportem oraz profesjonalnie i sprawnie montujemy

Udzielamy gwarancję na wszystkie zakupione produkty oraz usługę montażu!