Witamy na blogu

Kraty okienne - solidne zabezpieczenie, ale i dekoracjaKraty w oknach nie kojarzą nam się zbyt pozytywnie, a już na pewno nie myślimy o nich w kontekście dekoracji. Zwykle kojarzymy je z obiektami użytku publicznego, które muszą być solidnie zabezpieczone, czy też mieszkaniami zlokalizowanymi na najniższych piętrach w niezbyt bezpiecznych dzielnicach. Okazuje się jednak, że współcześnie kraty okienne wykonane w sposób staranny i artystyczny zupełnie nie przystają do tych obiegowych opinii.
Często prezentują się zdecydowanie lepiej niż popularne rolety zewnętrzne czy okiennice. W tym artykule chcemy więc przybliżyć nieco tematykę krat okiennych, przedstawiając ich najważniejsze walory użytkowe i estetyczne.

Kraty okienne - praktyczne i estetyczne

Kraty okienne stają się obecnie coraz bardziej popularne. Mowa tutaj przede wszystkim o kratach tworzonych w warsztatach kowalstwa artystycznego, gdzie przygotowywane są niezwykle oryginalne elementy zabezpieczające okna domów, hoteli, pensjonatów czy innego rodzaju obiektów. Bardzo często montowane są w budynkach, gdzie z różnych powodów niemożliwy jest montaż okiennic lub innego rodzaju zabezpieczeń antywłamaniowych.

Kraty okienne mogą być wykonane w różnych rozmiarach oraz wzorach. W stosunkowo prosty sposób można je dostosować do estetyki obiektów, w którym mają być zamontowane. Ich kluczową rolą jest zabezpieczenie okien przed wtargnięciem osób niepowołanych, ale nie mniej ważne są względy estetyczne. Odpowiednio dobrane i precyzyjnie wykonane kraty okienne stanowią atrakcyjną ozdobę obiektu. To bardzo elegancki element, który może świetnie komponować się z fasadą budynku. I co ważne, chronią przed wandalami, kradzieżami oraz nie zakłócają naturalnej klimatyzacji pomieszczeń.

Najbardziej pożądane i dekoracyjne kraty okienne wykonywane są tradycyjnymi technikami kowalskimi i ślusarskimi. Tworzone są ręcznie metodą kucia i wyginania metali. W ten sposób nadawane są oryginalne wzory i kształty poszczególnym elementom. Specjaliści z zakresu kowalstwa artystycznego wykonują niepowtarzalne kraty okienne zaprojektowane zgodnie z oczekiwaniami i stosowanie do specyfiki obiektu.

 


Wróć do bloga